O jóge

Je to veda ako každá iná, no poznatky o nej sa veľmi líšia. Možno práve preto, že bola dotiahnutá z Východu na Západ, kde sa jej podstata výrazne ohla moderným štýlom a z tradície sa stal akýsi beztvarý mix.

Dáva svoju logiku, dá sa ísť do hĺbky, ak poznáme jej princípy. Nemusíme robiť nič iné, iba ju začať praktizovať. Ásany sú najmenej dôležité, ale pravdepodobne prvé, s čím prídeme do styku. Jedna zo zásadných vecí, na ktoré je naša myseľ naučená, je kopírovanie, ilúzia, klam. Platí to aj v jóge. Ľudia sa chcú podobať, stále byť bližšie k ideálu. Jóga by mala byť cesta, kedy pozvoľne necháme našu myseľ meniť veci. A nástrojom na prácu s mysľou je naše telo – v ásanach.

Aj s iným cvičením sa dá dosiahnuť stav jógy, ale rozdiel je v tom, že jóga veľmi precízne spája dych, pohyb, pozíciu, kontrolu zmyslov a koncentráciu. Žiadna iná pohybová aktivita nemá toľko priestoru pozorovať toto všetko naraz. Zásadná informácia je, či ten alebo onen šport prinesú na starobu fungujúce telo. Napríklad beh, alebo čokoľvek náročné na kĺby, nemusí. Jóga, ak sa praktizuje správne, toto s telom neurobí. Stará sa o telo za pomoci dychu a tepla. Jóga je bezpečná, ale nie vždy to platí aj o tej modernej, upravenej západným štýlom. A to môže byť dôvod mnohých zranení. Veľa ľudí sa chce rýchlo a neprirodzene niekam dostať a nasilu sa pchať do konkrétnych tvarov, ktoré nemusia byť pre ich telo prospešné a vhodné.

Jóga je pre všetkých – bez rozdielu veku, pohlavia, spoločenského statusu, telesnej hmotnosti, okrem tých lenivých – to je myšlienka z jedného starovekého spisu. Uspieť v jóge majú šancu iba tí, ktorí majú pevnú vôľu, odhodlanie a majú pravidelnosť. Prax môže trvať polhodinu, desať minút, aj hodinu a pol.

Zlomiť svoju vlastnú myseľ. Uvoľniť sa. Dať si horúcu sprchu, ktorá pomôže rozhýbať sa, zahriať sa. Element, ktorý generuje teplo. Tam začína rituál. Teplo rozhýbe energiu, chlad sťahuje. Jóga sa nesmie robiť za studena, počas spustenej klimatizácie, pri otvorenom okne, pokiaľ vonku nie je naozaj teplo. Jóga by mala spôsobiť zohriatie, generovať teplo. Vtedy dochádza k očisťovaniu a cirkulácii všetkých tokov v tele.