Rozvaha v živote

„Dokonalosť nie je dosiahnutá keď už nie je čo pridať, ale keď už nie je čo ubrať.“ A. de Saint Exupéry

Ak chceme zmeniť svet, musíme začať od seba… V tomto duchu bola v roku 2017 založená prvá ashtanga yoga shala v Nitre. Som presvedčená, že všetko je presne tak, ako má byť a práve jógové učenie vnieslo do môjho života systém a poriadok. Cez jógu sa formoval aj môj pohľad na prostredie v ktorom žijem. Roky pravidelného praktizovania (tým myslím komplexné jógové učenie, nielen cvičenie ásan) mi ukázali cestu vyčistenia mysle. Na týchto stránkach Vám chcem ponúknuť vlastný pohľad, svoje skúsenosti a cestu, ktorá mne funguje zo všetkých najviac. Ak som chcela vyčistiť hlavu, potrebovala som, okrem iného, vyčistiť priestor v ktorom bývam/pracujem/žijem. Nutne som sa potrebovala zbaviť vecí, ktoré mi prestali slúžiť, aby som uvoľnila miesto veciam/zážitkom/možnostiam/príležitostiam, ktoré majú ku mne prísť. Upratať si priestor okolo seba je ako upratať si v hlave. Vytriediť veci/myšlienky, z ktorých nemám radosť a ponechať si len tie, ktoré ma tešia.

Praktikanti jógy poznajú, alebo by mali poznať systém odporúčaní jógového učenia. Ten hovorí, ako by sme sa mali správať k sebe i okolitému svetu. Tieto odporúčania sú niekedy ťažké na uchopenie v praxi, ale keď ich pochopíte, dávajú veľký význam v akejkoľvek oblasti života. Ja Vám ponúkam pohľad skrze upratanie si vlastného priestoru v ktorom žijete a tvoríte,  lebo práve táto cesta mi dáva veľký zmysel pri práci na vlastnom duchovnom rozvoji:

Byť pravdivým..k sebe i okoliu. Žiť autenticky, v prítomnosti – TU a TERAZ. Obklopovať sa vecami, ktoré nám robia radosť. Nelipnúť na ničom z minulosti a nemať strach z budúcnosti. Žiť v istote, že existuje vyšší a dokonalejší princíp – inteligencia, Boh, akokoľvek to nazveme – ktorý všetko riadi, udržuje, vytvára, ale aj ruší.

Byť nenásilným je pre mňa spôsob akým rešpektujem seba, svoje možnosti, možnosti svojho tela na podložke pri praktizovaní ásan, a rovnako tak byť nenásilným voči prírode, zvieratám, ľuďom. Nenásilnou formou a vzájomným rešpektom  dokážeme žiť s rodinou i priateľmi v rozvážnom vzťahu.

Nehromadiť zbytočne materiálne, ale i intelektuálne statky. Dokázať sa vecí vzdať, poďakovať im za to, že s nami prežili časť života, ale je čas pohnúť sa ďalej..

Žiť v čistote. V čistote tela i ducha. Mať okolo seba čisté prostredie, voňavé a čisté veci, poukladané tak, aby sme k nim mali prístup. Iba tak ich dokážeme všetky využiť. Každé ráno poďakovať za všetky možnosti, ktoré v živote máme. Vyjadrovať sa cez čisté a láskavé myšlienky.

Žiť v úcte s ľuďmi a vecami, ktoré nás obklopujú a ktoré nám slúžia. Každým nádychom si uvedomiť vlastnú spokojnosť so životom, životnou situáciou, lebo vždy sa dá na všetko pozrieť iným pohľadom.

Byť odhodlaní dokončiť všetko, čo začneme. Ak sa raz odhodláte upratať si vlastný priestor, dotiahnite to do konca. Systematicky, disciplinovane, presne tak, ako na podložke v jóge. Funkčnosť priestoru, jeho estetickosť a minimalizmus vo mne neustále prebúdzajú lásku k životu a tvorivosti. Ak raz zažijete, aké je to mať skutočne uprataný domov, budete cítiť ako sa celý Váš svet rozžiari.

Učím ľudí zaradiť jógové učenie do bežného života. Som tu pre nich pri ich vlastnej ásanovej praxi v rámci rozvrhu hodín a toto celé prepájam učením ako si upratovať a urobiť zo sveta lepšie miesto pre život.  Ľudia môžu skutočne milovať len obmedzený počet vecí. Nie je v našich silách dobre sa starať o priveľa z nich a to je dôvod, prečo by sme mali chcieť opatrovať len tie, ktoré skutočne máme radi.

Nezomriete ak vo Vašom domove nebude poriadok, ale som presvedčená, že ak si ho upracete, pomôže Vám to nájsť svoje poslanie, ktoré prehovorí k Vášmu srdcu.

pre komplexnú spoluprácu ma kontaktujte mailom, alebo telefonicky